هرآنچه که درباره کنسول بازی باید دانست!!

gameconsole

هرآنچه که درباره کنسول بازی باید دانست!! | تاریخچه لوازم دیجیتال و تکنولوژی

1400/07/18

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه

کنسول بازی چیست؟

کنسول های بازی صرفاً برای بازی کردن اختراع شده است. شبیه یک سیستم کامپیوتر خانگی است که دارای اجزای اصلی مشترکی مانند  Cpu، Ram و Gpu می باشد. کنسول های بازی دستگاهی الکترونیکی است که توسط سیگنال ویدیویی یا تصویر بصری تصویر را برای بازی به نمایش در می آورد. سابقه ی کنسول های بازی به 10-12 سال بر می گردد و در این سال پیشرفت های زیادی را تجربه کرده است. 
شاید نام کنسول بازی در حال حاضر نیز برای برخی افراد جدید باشد اما لازم به یادآوری است که کنسول همان دستگاه های آتاری قدیمی است. سال های قبل تر آن ها را با نام سگا، کمدن و میکرو می شناسند. اما امروزه دستگاه های پردازش کننده ی بسیار قوی و پیشرفته هستند. حتماً در این سال ها نام هایی همچون ایکس باکس و پلی استیشن را شنیده اید. Ps1- 5 پی اس ها،xbox360 & xbox1 ایکس باکس ها  همگی جز کنسول های بازی جدید هستند. 
کنسول های بازی به دو دسته باسیم و بی سیم تقسیم می شوند. 
در این سال ها نسل های مختلفی از کنسول ها را مشاهده کردیم که در حال حاضر شاهد نسل هشتم هستیم. تغییرات و پیشرفت های جذاب و شگفت انگیز کنسول های بازی مانند قابلیت ذخیره سازی، تماشای فیلم و موسیقی، اتصال به اینترنت روز به روز به طرفداران آن افزوده است. کنسول های بازی این امکان را برای کاربر فراهم می کند که بازی مورد علاقه خود را روی مانیتور و تلویزیون نمایش دهد. کنسول های بازی علاوه بر امکان اتصال در صفحه نمایش های مختلف، امکان بازی تکی و گروهی را نیز فراهم می آورد. انواع مختلف کنسول ها باتوجه به کابرد وجود دارند. کنسول های بازی خانگی، کنسول های بازی دستی، کنسول های کوچک  اختصاصی از انواع کلی دسته بندی کنسول هاست. 

تاریخچه کنسول بازی

در سال 1972 نسل اولین کنسول بازی توسط شرکت مگناوکس(Magnavox) به بازار وارد شد. کنسول  Odyssey اولین دستگاه مستقل بازی ویدیویی با یک بازی پینگ پنگ به شمار می آمد.بعد از سه سال مجدد نسخه ی دیگری از این کنسول عرضه شد که دو بازی داشت. اتفاق جالب تولید بازی های این کنسول توسط آتاری بود که از موفقیت های این کنسول برای خود نیز بهره می گرفت و بعد از مدتی با شرکت فیلیپس ادغام شد. برخی از رایانه های شخصی با هدف گیم و بازی طراحی شده اند و اصطلاحاً آن را گیمینگ می نامند. این سیستم ها نیز برای یک تجربه ی هیجان انگیز نیز استفاده می شوند. هرچند از لحاظ اقتصادی و برخی عوامل فنی مانند صفحه نمایش بزگ تر کنسول های بازی ارجحیت دارند. 

کاربرد رایانه شخصی برای بازی 

رایانه های شخصی معمولاً با هدف مشخص و کارایی که خاص خود طراحی و تولید می شود. البته در کنار همه ی کارایی های خود امکان بازی نیز با این وسیله وجود دارد. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر تفاوت ها و مزیت های کنسول بازی نسبت به کامپیوتر پرداخته شده است. 

تفاوت در ابعاد صفحه نمایش

عدم داشتن صفحه نمایش بزرگ جهت نمایش بازی پخش شده یکی از تفاوت های کنسول وکامپیوتر است. البته با استفاده از یک کابل HDMI می توان این مشکل را حل کرد. با اتصال کامپیوتر به تلویزیون بازی در صفحه نمایش بزرگ را تجربه کرد. با خریداری دسته های بازی و صل کردن آن ها، دیگر نیازی به موس و صفحه کلید هم نخواهد بود.

امکان نمایش تصاویر جذاب همراه با واقعیت مجازی در کنسول بازی 

وضوح و ارایه ی تصویری واقعی و جذاب در حین بازی از جذابیت کنسول هاست. به عنوان مثال پلی استیشن 4 دارای قابلیت واقعیت مجازی است و با دارا بودن عینک مخصوص می توان تجربه ای فوق العاده را تصور کرد. 

به روز رسانی مستمر سیستم رایانه و عدم سازگاری برخی بازی ها با کامپیوتر 

یکی دیگر از مشکلاتی که هنگام استفاده از رایانه به عنوان بازی وجود دارد نیاز به روز رسانی مداوم آن است. باتوجه به این آپدیت ها به راحتی نمی توان به بازی های جدید دسترسی پیدا کرد. یکی دیگر از تفاوت های عمده ای که کنسول بازی و رایانه های شخصی PC دارد عدم امکان نمایش برخی از بازی هاست. زیرا برخی از جدیترین ها صرفاً و انحصاری برای کنسول های بازی تهیه می شوند. 

آیتم های مهم در سیستم های رایانه ای جهت رقابت با کنسول بازی  

در کامپیوترهایی که با هدف و کاربرد بازی خریداری و استفاده می شود، سه ایتم کارت گرافیک، حافظه RAM و پردازنده از اهمیت بالایی برخوردار هستند. وضوح 1080×1920 پیکسل با قدرت نمایش Full HD و حداقل پردازنده  Core I7 همچنین حداقل RAM 8 برای تجربه ی بازی باکیفیت ضروری است. در این صورت است که رایانه شما می تواند با یک کنسول بازی شرایطی مشابه را فراهم آورد. 

برتری های کنسول بازی 

امکان اجرای جدیدترین بازی ها، زیراکه این بازی ها انحصاری کنسول ها هستند. 
اجرای سریع تر و با وضوح بیشتر بازی ها در کنسول در مقایسه بارایانه ها 
همه کنسول های بازی ویدیویی پلاگین (دارای دو شاخه ) و بازی هستن .
بیشتر کنسول ها امکان بازی بیشتر از یک نفر و گروه ها را فراهم می کند. در حالیکه برای رایانه این مشکل گاهاً اتفاق می افتد. 

امکان-تحویل-اکسپرس

امکان تحویل اکسپرس

هفت-روز-هفته,-24-ساعته

هفت روز هفته, 24 ساعته

ضمانت-اصل-بودن-کالا

ضمانت اصل بودن کالا

هفت-روز-ضمانت-تعویض

هفت روز ضمانت تعویض